Histeroskopia

Histeroskopia jest nowoczesną metodą endoskopową stosowaną w ginekologii do diagnostyki oraz przeprowadzania drobnych zabiegów lub operacji w obrębie jamy macicy. Jest to metoda małoinwazyjna, gdzie niewielkie urządzenie optyczne i instrumenty operacyjne współpracujące z cyfrową kamerą, są wprowadzane drogą pochwową, przez kanał szyjki do wnętrza macicy.

W naszej ofercie posiadamy histeroskopię diagnostyczną oraz drobne histeroskopie zabiegowe. Zabiegi wykonujemy przy pomocy sprzętu firmy Wolf.

Wskazania do histeroskopii diagnostycznej obejmują rozpoznawanie przyczyn nieprawidłowych krwawień macicznych, obfitych miesiączek, weryfikacji podejrzanych obrazów ultrasonograficznych endometrium, podejrzenie obecności polipów endometrialnych, mięśniaków podśluzówkowych, stanów przednowotworowych błony śluzowej macicy czy raka endometrium. Jest to postępowanie o dużo większej dokładności w wykrywaniu patologii wewnątrzmacicznych, w tym stanów przednowotworowych i raka błony śluzowej macicy, niż ciągle jeszcze stosowane w tym celu wyłyżeczkowanie jamy macicy.

W trakcie histeroskopii diagnostycznej jest możliwe pobranie wycinków z błony śluzowej oraz z obserwowanych zmian patologicznych.
Histeroskopia diagnostyczna służy także do wyjaśniania przyczyn nawykowych poronień, niepłodności oraz diagnostyki wad wrodzonych macicy.

Najnowsze urządzenia służące do przeprowadzania histeroskopii posiadają bardzo niewielką średnicę, co umożliwia praktycznie bezurazowe i bezbolesne przeprowadzenie histeroskopii diagnostycznej bez konieczności stosowania jakiegokolwiek znieczulenia. Histeroskopię diagnostyczną przeprowadzamy techniką waginoskopową tj. bez używania jakichkolwiek wzierników i dodatkowych instrumentów powodujących dyskomfort bólowy. Po tak wykonanym zabiegu, krótkiej obserwacji i wykonywanym przez nas kontrolnym USG po zabiegu pacjentka może udać się do domu po kilkunastu minutach. W przypadku pobrania w trakcie zabiegu materiału do badania histopatologicznego integralną część stanowi druga wizyta, na której omawiamy i interpretujemy wynik badania histopatologicznego oraz planujemy dalszy sposób postępowania.
Histeroskopie zabiegowe przeprowadzamy w przypadku stwierdzenia rozrostów endometrium o charakterze drobnych polipów. Przy pomocy odpowiednich instrumentów operacyjnych usuwamy podejrzane zmiany pod kontrolą wzroku, a następnie przekazujemy do badania histopatologicznego. Zabiegi te przeprowadzamy w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym we współpracy z lekarzem anestezjologiem. Pacjentka jest obserwowana po zabiegu przez ok. 30 – 60 minut. Po wykonaniu kontrolnego USG udaje się do domu pod opieką osoby towarzyszącej. Zwykle w ciągu 1-3 dni powraca do pełnej aktywności.

Podczas zabiegów przeprowadzanych w naszym gabinecie dbamy nie tylko o wysoki poziom merytoryczny i techniczny, ale także o zapewnienie naszym pacjentkom intymności i komfortu.

Kontakt

GYNCLINIC

Dariusz Kowalczyk
Karolina Kowalczyk
ul. Kołłątaja 5C/5
45-064 Opole