Ginekologia dziecięca

Pierwsza wizyta ginekologiczna

Pierwsza wizyta ginekologiczna powinna odbyć się między 13. – 15. r.ż. i mieć charakter profilaktyczno-edukacyjny. Często podczas pierwszej wizyty badanie ginekologiczne nie jest konieczne. Przedmiotem wizyty jest nie tylko rozwiązanie aktualnego problemu, ale również edukacja pacjentki i jej rodziny, między innymi omówienie przebiegu cyklu miesiączkowego, charakterystyki miesiączek oraz higieny intymnej. Porada ginekologiczna udzielona nastolatce obejmuje także kwestie edukacji seksualnej, a w przypadku starszych dziewcząt antykoncepcji i chorób przenoszonych drogą płciową. Wpływa to bowiem na przyszłe zdrowie ginekologiczne młodej kobiety.
Przebieg wizyty

Konsultacja z zakresu ginekologii dziecięcej/dziewczęcej w naszym gabinecie obejmuje usg miednicy mniejszej (przezbrzuszne), ew. badanie ginekologiczne (w zależności od wieku i wskazań) oraz omówienie wyników wraz z zaleceniem odpowiedniego leczenia (w tym wypisanie recepty).
Do wykonania usg miednicy mniejszej głowicą przezbrzuszną niezbędny jest wypełniony pęcherz moczowy, dlatego prosimy, aby pacjentki na godzinę przed wizytą wypiły 1l wody i nie oddawały moczu.

Najczęstsze wskazania do konsultacji z zakresu ginekologii dziecięcej i dziewczęcej
pierwsza wizyta ginekologiczna
stany zapalne sromu i pochwy
zrośnięcie warg sromowych
przedwczesne dojrzewanie
pierwotny i wtórny brak miesiączki
krwawienia młodocianych
bolesne miesiączkowanie
zaburzenia miesiączkowania
zespół policystycznych jajników u nastolatek

Kontakt

GYNCLINIC

Dariusz Kowalczyk
Karolina Kowalczyk
ul. Kołłątaja 5C/5
45-064 Opole